Weather Alert
DISTRICT SOCCER FINALS IN SOME OF THE CLASSES ARE IN THE BOOKS, AND IT WAS NOT TO BE FOR THE WAYNESVILLE TIGERS…SEEDED 4TH, AND UPSETTING TOP SEED SEDALIA TUESDAY, THEY WENT UP AGAINST 3RD SEED CENTRAL FOR THE TITLE AND THE BULLDOGS SHUT OUT THE TIGERS 3-0 AT KICKAPOO……NOE WINSTON SCORED TWO OF THE 3 FOR THE BULLDOGS, JUNG SO SCORED THE OTHER….

CENTRAL NOW PREPARES FOR THE JEFFERSON CITY JAYS AS THEY KNOCKED OFF ROCKBRIDGE, 2-1 IN PENALTY KICKS AT THE CLASS 4 DISTRICT 9 TOURNAMENT….THEY PLAY TUESDAY….

LOCATION HAS YET TO BE DETERMINED.

CLASS 3 SOCCER WITH THE OZARK CONFERENCE, AND JOINING CENTRAL AS DISTRICT CHAMPS ARE GLENDALE AND ROLLA…..

ROLLA UPSET TOP SEED WASHINGTON 3-2 IN THE DISTRICT 8 TOURNAMENT FINAL AT UNION…..

THE GLENDALE FALCONS KNOCKED OFF LEBANON 3-1 IN LACLEDE COUNTY LAST NIGHT TO ADVANCE OUT OF THE DISTRICT 10 BRACKET.

DISTRICT 9 IN JEFF CITY HAS HELIAS MOVING ON AFTER KNOCKING OUT CAMDENTON 6-1……

DISTRICT 11, TOP SEED PARKVIEW WAS UPSET AND SHUT OUT BY 2ND SEED WILLARD, 5-0…..

DISTRICT WINNERS IN CLASSES 2, 3, AND 4 MEET IN THE SECTIONALS ON TUESDAY NEXT WEEK….

SOME OF THOSE MATCH UPS INCLUDE:

ROLLA TAKES ON ST. DOMINIC OUT OF O’FALLON….GLENDALE FACES HELIAS….

SPRINGFIELD CENTRAL GETS THE JEFF CITY JAYS…

*

A CLASS 1 DISTRICT SOCCER FINAL IS TODAY AT 3 AT LAQUEY AND FEATURES THE 1 AND 2 SEEDS ON THE BRACKET…

TOP SEED LAQUEY FACES DIXON IN THE FINAL WITH THE WINNER MOVING TO THE QUARTER FINALS, NEXT SATURDAY THE 16TH….

CLASS 1 BYPASS THE SECTIONAL ROUND OF 16 NEXT TUESDAY, AND HEADS STRAIGHT TO THE QUARTERS..

THE LAQUEY DISTRICT 5 WINNERS GETS THE DISTRICT 6 WINNER, THE GREENWOOD BLUE JAYS AFTER THEIR 1-0 OVERTIME WIN OVER FAIR GROVE…

MISSED CHANCES BY BOTH TEAMS ENDS IN A SCORELESS TIE IN REGULATION, BUT 1 MINUTE IN OVERTIME, GREENWOOD’S ZACH BAILEY GOT A PASS FROM HUGH McVAY, AND PUNCHED IT IN FOR THE WINNER…

SO, EITHER LAQUEY OR DIXON WILL GET GREENWOOD, A WEEK FROM THIS SATURDAY IN THE QUARTERS, A WIN AWAY FROM STATE WHICH IS BEING HELD AT THE WORLD WIDE TECHNOLOGY PARK IN FENTON, THE FORMER ANHEISER BUSCH COMPLEX ON THE BANKS OF THE MERAMAC RIVER IN ST. LOUIS COUNTY…..

***

DISTRICT FOOTBALL

IT SEEMS LIKE A LONG TIME HAS PASSED SINCE OUR LAST TIGER FOOTBALL GAME, BUT IT’S ONLY BEEN AN EXTRA WEEK FOR MOST OF THE CLASS 5 PROGRAMS….

4 OF THE 8 DISTRICTS WITH 5 TEAMS HAD A PLAY IN GAME LAST WEEK WHILE EVERYONE ELSE TOOK A WEEK OFF…

IT’S BACK TO GRID IRON TONIGHT AND NOW, EACH CLASS 5 DISTRICT HAS 4 TEAMS PLAYING THEIR SEMI FINALS.



right-click to download mp3

   

THE OTHER DISTRICT 5 GAME IN CLASS 5 HAS PARKVIEW VISITING CROSS TOWN RIVAL GLENDALE……

NOW, THE REST OF THE OZARK CONFERENCE SCHEDULE AFTER 3 WERE SENT HOME LAST FRIDAY.

KICKAPOO, ROLLA, AND HILLCREST WERE ELIMINATED LAST WEEK….

TONIGHT, CAMDENTON IS HOSTING WASHINGTON IN THE CLASS 4 DISTRICT 5 BRACKET..

THE OTHER SEMI FINAL IN THAT BRACKET IS AT HELIAS IN JEFFERSON CITY AS THE CRUSADERS HOST THE LEBANON YELLOWJACKETS….

WEST PLAINS IS HOME TONIGHT WITH THE UNDEFEATED BOLIVAR LIBERATORS COMING TO HOWELL COUNTY….

**

THE FINAL 4 IN VOLLEYBALL IS SET FOR THIS FRIDAY AND SATURDAY AT THE SHOW ME CENTER IN CAPE GIRARDEAU..

THIS IS A ROUND ROBIN FORMAT FOR THE SEMI FINALS, SO EACH TEAM GETS A SHOT AT THE OTHER 3…..

THE 2 WITH THE BEST RECORDS PLAY FOR THE TITLE TOMORROW…SEMI FINALISTS WITH THE LESSER RECORDS AFTER TODAY PLAY FOR 3RD PLACE TOMORROW…

CLASS 2 STARTS IT OFF AT 9….THAT’S INCLUDES LICKING, ST. PIUS OF FESTUS, ST. PAUL LUTHERAN AND HERMANN…..

CLASS 1 BEGINS THEIR ROUND ROBIN’S AT 10….

THEY INCLUDE ADVANCE, SANTA FE, BILLINGS, AND CALVARY LUTHERAN….

CLASS 4 STARTS THEIR SEMI FINAL ROUNDS AT 3….

LAFAYETTE WILDWOOD, LIBERTY, FRANCIS HOWELL CENTRAL AND NIXA MEET THIS AFTERNOON AND EVENING…

CLASS 3 WILL SEE WINDSOR IMPERIAL, ST. MICHAEL THE ARCHANGEL, ST. FRANCIS BORGIA AND LOGAN ROGERSVILLE START THEIR SEMI FINAL ROUND ROBIN FORMAT AT 4 THIS AFTERNOON…

FINALS, AND 3RD PLACE MATCHES ARE ALL ON SATURDAY……

***

xc

CROSS COUNTRY RUNS THEIR STATE MEET TOMORROW AT A NEW VENUE..

THIS IS THE FIRST YEAR IT WILL BE HELD AT GANS CREEK RECREATION AREA IN COLUMBIA…

CLASS 4 HAD TO QUALIFY OUT OF DISTRICTS AND THEN SECTIONALS WHILE THE SMALLER SCHOOLS, CLASSES 1, 2, AND 3 WENT FROM DISTRICTS TO STATE, BY PASSING THE SECTIONAL ROUND…

THE TOP 15 IN DISTRICTS MADE STATE IN THE SMALL SCHOOLS AND THE FRISCO LEAGUE WILL BE REPRESENTED BY RUNNERS FROM CROCKER, LAQUEY, LICKING, PLATO, AND STOUTLAND..

THE WAYNESVILLE TIGERS WILL HAVE ON REP IN THE CLASS 4 RACE……

CROCKER’S ANGEL EUBANKS WAS 7TH IN DISTRICTS AND MAKES STATE…SHE WILL JOINED BY LAQUEY’S MAKAYLA ADKINS WHO WAS 13TH IN HER DISTRICT RACE AND STOUTLAND’S BETHANY KINCADE WHO TOOK 3RD IN HER DISTRICT RACE….

ALL 3 RACE IN CLASS 1 GIRLS STATE RACE STARTING AT 10:10 THIS SATURDAY MORNING…

CLASS 1 BOYS AT STATE FROM THE FRISCO LEAGUE SEES PLATO’S JOSH PYATT AND DAVID HELD WHO FINISHED 3RD AND 4TH RESPECTIVLY AT DISTRICTS…ALSO, JESSIE LUCERO OF LAQUEY WHO TOOK 12TH AT HIS DISTRICT MEET….CLASS 1 BOYS RUN AT 9 AM….

THE CLASS 1 TROPHEY AND MEDAL CEREMONY’S START AROUND 10:45….

LICKING’S KASEY RICHARDS FINISHED 3RD IN HER CLASS 2 DISTRICT AND RUNS AT STATE..

CLASS 2 GIRLS RUN AT 10:50….

THEIR AWARDS PRESENTATION IS NEAR 11:15…..

WAYNESVILLE’S BRYAN O’BARR RAN DISTRICTS AT EUREKA AND QUALIFIED FOR THE SECTIONAL ROUND WHICH TOOK PLACE LAST SATURDAY AT CHESTERFIELD’S PARKWAY CENTRAL..O’BARR QUALIFIED IN 7TH THE SECTIONAL MEET AND RUNS AT STATE ON SATURDAY….THE BOYS CLASS 4 RACE IS 12:05….

TROPHIES AND MEDALS AWARDED ABOUT 1:30…

WebReadyTM Powered by WireReady® NSI


Connect With Us