THURSDAY JANUARY 10TH









HIGH SCHOOL BASKETBALL RANKINGS:



   BOYS



CLASS ONE



1) DORA

2) SOUTH IRON

3) WINSTON

4) EMINENCE

5) MOUND CITY

6) LAKELAND

7) ST. ELIZABETH

8) JEFFERSON

9) MEADVILLE

10) HALFWAY



CLASS TWO



1) MILAN

2) EAST BUCHANNAN

3) GREENWOOD

4) MANSFIELD

5) ORAN

6) HARTVILLE

7) HAYTI

8) CRANE

9) ADRIAN

10) VERONA



   CLASS THREE



1) VASHON

2) SPRINGFIELD CATHOLIC

3) SOUTHERN BOONE

4) TRINITY CATHOLIC

5) TOLTON CATHOLIC

6) MONROE CITY

7) LICKING

8) BLAIR OAKS

9) PALMYRA

10) HALLSVILLE



CLASS FOUR



1) SIKESTON

2) CAPE GIRARDEAU CENTRAL

3) GRANDVIEW

4) FARMINGTON

5) RAYTOWN SOUTH

6) WARRENSBURG

7) ROLLA

8) SULLIVAN

9) ROGERSVILLE

10) UNION



   CLASS FIVE



1) WEBSTER GROVES

2) ROCKHURST

3) MCCLUER NORTH

4) C.B.C.

5) COLUMBIA ROCK BRIDGE

6) DESMET

7) FORT ZUMWALT SOUTH

8) CHAMINADE

9) MEHLVILLE

10) FRANCIS HOWELL



   GIRLS RANKINGS



   CLASS ONE



1) WALNUT GROVE

2) SOUTH IRON

3) LAKELAND

4) COMMUNITY

5) MADISON

6) PILOT GROVE

7) STANBERRY

8) NORBORNE

9) WEAUBLEAU

10) SANTA FE



   CLASS TWO



1) THAYER

2) TIPTON

3) HARTVILLE

4) PARIS

5) SKYLINE

6) TARKIO

7) CAIRO

8) MID-BUCHANNAN

9) PENNY

10) SALISBURY



CLASS THREE



1) STRAFFORD

2) LICKING

3) TRENTON

4) MOUNT VERNON

5) SAXONY LUTHERAN

6) FAIR GROVE

7) BLAIR OAKS

8) CLEVER

9) CALIFORNIA

10) MOUNTAIN VIEW LIBERTY





CLASS FOUR



1) INCARNATE WORD ACADEMY

2) LINCOLN PREP

3) KEARNEY

4) BENTON

5) HELIAS

6) DEXTER

7) BOONVILLE

8) ROGERSVILLE

9) MILLER CAREER ACADEMY

10) WEST PLAINS



CLASS FIVE



1) JEFFERSON CITY

2) NORTH KANSAS CITY

3) FRANCIS HOWELL CENTRAL

4) PARK HILL SOUTH

5) LIBERTY

6) WILLIAM CHRISMAN

7) OZARK

8) JACKSON

9) KIRKWOOD

10) SPRINGFIELD KICKAPOO



THE MID MISSOURI BANK LEBANON LADY YELLOWJACKET TOURNAMENT SCHEDULE HAS BEEN SET….IT STARTS THURSDAY JANUARY 24TH AT BOSWELL AUDITORIUM…



4:30   TROY BUCHANNAN VS LEE’S SUMMIT WEST

6:00   LEBANON VS BELTON

7:30   WALNUT GROVE VS PARKWAY NORTH

9:00   ST. CHARLES VS BENTON



SEMIFINALS ARE FRIDAY JANUARY 25TH WITH TROPHY GAMES SATURDAY THE 26TH….







WEDNESDAY HIGH SCHOOL BASKETBALL-





GIRLS FINAL SCORES:



SKYLINE TOURNAMENT:



CLIMAX SPRINGS 58 HALFWAY 54



WARSAW 61 MACKS CREEK 44







FATIMA TOURNAMENT:



ROLLA 58 FATIMA 40



BLAIR OAKS 40 ST. JAMES 37



STEELVILLE   55 IBERIA 28









LAKELAND TOURNAMENT:



HUMANSVILLE 50 FAIR PLAY 38



BALLARD 28 HERMITAGE 20





CALIFORNIA TOURNAMENT:



MARSHALL 45 BATTLE 37



CALIFORNIA 57 SOUTHERN BOONE 53







BOYS FINAL SCORES:



TOLTON CATHOLIC 83 COLUMBIA HICKMAN 77





SKYLINE TOURNAMENT:



MACKS CREEK 68 WHEATLAND 56



EL DORADO SPRINGS 73 CLIMAX SPRINGS 51





LAKELAND TOURNAMENT:



HERMITAGE   66 HUMANSVILLE 52



LAKELAND 74 SHELDON 45







COLLEGE BASKETBALL-



PITTSBURG STATE 87 SOUTHWEST BAPTIST 76



PITTSBURG STATE 88 S.B.U. LADY BEARCATS 63





TONITE-



ARKANSAS AT MIZZOU TO FACE THE LADY TIGERS 7:00 TIPOFF





NHL TONITE-



MONTREAL AT ST. LOUIS

WebReadyTM Powered by WireReady® NSI